Elektromos roller defekt megelőzés 2 tipp tömlős gumihoz. Xiaomi roller tapasztalatok következnek.
Elektromos roller defekt megelőzés tippek
Alapvetően két választásod van, ha a defektek megoldásához. Van, aki az egyikre esküszik, van, aki a másikra. Mindkettőt kipróbáltam, és elárulom, én melyik mellett döntöttem.
Nulladik alap feltétel a defekt megelőzéséhez
A kerekeid mindig legyenek 3,5 bar nyomás felett, és rendszeresen (2-3 hetente) ellenőrizd a guminyomást! Ha ezt nem teszed meg, a gumibelsőd jó eséllyel ki fog dörzsölődni. Ez azt jelenti, hogy forgás közben a gumibelső a külső gumihoz dörzsölődik, majd kilyukad. A defekt ilyenkor garantált.
1. megoldás – defektjavító spray
Az első megoldás, hogy a megfelelően magas guminyomás mellett semmivel nem kezeled a gumikat. Egyszerűen használod a rollert, és mindig magadnál tartasz pl. egy decathlonos bringás defektjavító sprayt.
Előnyök:
- Nem kell hozzá semmit bütykölni
- Nem kell pumpát hordanod magaddal
- Ha defektet kapsz, a spray átmenetileg betömi a defektet, és kb. 2 bar-ra felfújja a kereket
Hátrányok:
- Ha használod a defektjavítót, utána jó eséllyel szelepet kell cserélned, mert beragad a spraytől.
2. megoldás – slime (defektgátló folyadék) + pumpa
A slime fantasztikus találmány. Használat előtt megfelelő mennyiséget a gumibelsőbe töltesz (Mennyi slime defektgátló folyadék kell egy elektromos roller kerekébe?), majd úgy használod a rollert.
Ha a gumit valami kiszúrja (kb. 3 mm-ig), a defektgátló folyadék a levegő útját állja. Így tovább tudsz menni. Jó esetben észre sem veszed azonnal, hogy defektet kaptál.
Mivel semmi nem garantálja, hogy túl sok levegő szökik el a gumiból, jó ha van nálad egy hagyományos bringás pumpa, Xiaomi elektromos pumpa, vagy CO2 gázpatronos pumpa.
Előnyök
- A kisebb defektek (kb. 3 mm-ig) jó eséllyel megelőzhetők
- Javítás nélkül tovább tudsz menni
- Akár több egymás utáni defektet is kivéd a folyadék – nem kell azonnal javítani a rollert
Hátrányok
- Használat előtt be kell tölteni a slime-ot
- Jó, ha van nálad pumpa, ha túlságosan leeresztene a gumi
Véleményemet a slime-ról itt olvashatod: Slime defektgátló folyadék vélemény
Kevésbé ideális megoldás a defektgátló szalag
A szakik szerint a defektgátló szalag (a gumibelsőre helyezett szúrásálló szalag) nem jó megoldás, mert a szalag végei kicsíphetik a belsőt. Én magam nem próbáltam, de ha van kedved kipróbálni, írd meg a tapasztalataidat a cikk alatti kommentben!
A jó defekt megelőzési megoldás szerintem
Mindkét, fent említett módszert kipróbáltam, és a második, slime-os változat vált be nálam a legjobban.
Azért, mert a folyamatos kopás miatt elvékonyodó gumit már jóval könnyebben átszúrhatja bármi.
Amikor ezt a cikket írom, a roller kerekén 4 ponton egyértelműen látszanak a helyei azoknak a defekteknek, amelyeket a slime foltozott be (a példát lásd a fenti képen). Valószínűleg üvegszilánkokra futhattam rá. Nem kellett SOS megállnom, szervizelnem. A roller így is gond nélkül használható.
6 hozzászólás “Elektromos roller defekt megelőzés tippek”
Szia!
Roller vásárlás előtt állok és nagy valószínűséggel egy Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2 mellett döntök. A kérdésem az lenne, hogy nagyjából 110 kilót elbírna-e a gép megfelelő guminyomás mellett? A legtöbb rollernél 100 kg maxot írnak, csak kevés megy efölé. Esetleg lenne alternatív javaslatlod ebben az arkategoriaban es hasonló parameterekkel?
Köszi!
Szervusz. A fórumokon a hasonló súlyú felhasználók állítása szerint rendben működik a roller ilyen terhelés alatt is. Ettől függetlenül a gyárilag megengedett terhelés alatt biztonságos a roller. Sajnos ilyen árkategóriában jobb alternatívát nem tudok mondani.
Kedves Péter!
Mielőtt megvásároltam a rolleremet elolvastam szinte az összes anyagot amit ezen az oldalon a tapasztalataid alapján összegyűjtöttél. Nagyon sok hasznos információt kaptam ami már a használat megkezdésétől sokat segített. Csupán szeretném megköszönni, hogy megosztottad a közösséggel ezeket az információkat!
Üdvözlettel és köszönettel: Vass Gergely
Kedves Gergely!
Köszönöm, hogy időt szakítottál a visszajelzésed megírására! Köszönöm a kedves szavakat is, és örülök, ha az írások a segítségedre voltak! Jó rollerezést kívánok 🙂
Szia Péter! Tanácsod alapján vettem Slime-ot, egy ninebot d38as kerekébe próbáltam betölteni. Az első mozdulattal szétjött a kupak, amivel elvileg a szeleptűt ki lehet tekerni. Semmi bringaszereléshez szükséges szerszámom nincs itthon, jól sejtem, hogy ez szervíz?
Szia, ha beletört a kupak a szelepbe, tűvel meg lehet próbálni kipiszkálni. Ha sikerült, bringaboltban lehet venni szelepkiszedőt. Filléres valami. Azzal aztán ki tudod venni, és vissza is tudod tenni a szelepet.